środa, 21 grudnia 2016

Przydatne rozszerzenia Chrome

Coraz więcej oprogramowania możemy zastąpić sieciowymi odpowiednikami. Chrome nawet cały system operacyjny (jeśli można to tak nazwać) opiera na elementach sieciowych. Twórcy Chrome oferują nam tysiące aplikacji sieciowych tzw. rozszerzeń i wtyczek. Oczywiście nie sposób tu wspomnieć nawet o ich części, jednak wymienię kilka tych, których używam osobiście.


  • Fullscreenrrr - full webpage screenshot - rozszerzenie przeglądarki Chrome. Robi doskonałe zdjęcia strony internetowej. Do pobrania z Chrome Web Store
         

  • Full Page Screen Capture - rozszerzenie przeglądarki Chrome. Robi zdjęcia całej strony internetowej. Do pobrania z Chrome Web Store.

  1. Print Friendly & PDF - rozszerzenie przeglądarki Chrome. Zachowuje stronę do pliku pdf. Do pobrania z Chrome Web Store.
  • Edytor Office - doskonały dodatek pozwalający konwertować i pracować na dokumentach w standardach Microsoft Office. Następnie taki dokument można zapisać w formacie office lub przekonwertować go do formatu dokumentów google tj. jako Dokument Google (Ms Word rozszerzenia *.doc, *.docx), Arkusz Google (Ms Excel rozszerzenia *.xls, *.xlsx) lub Prezentację Google (Ms Power Point *.ppt, *.pptx). Do pobrania z Chrome Web Store


    Libre Office Editor -

    czwartek, 1 grudnia 2016

    Team Viewer pomoc na odległość.

    Team Viewer to program służący do łączenia komputerów, sterowania pulpitem, konferencji i kontroli całego systemu przez internet. Technik pracując na zdalnym pulpicie może konfigurować lub naprawiać komputer klienta. Program jest do pobrania stąd.


    Program przydatny przy wszelkim serwisie i poradach na odległość. W sieciach korporacyjnych przy konfiguracji serwerów proxy nie działa to niestety w tak prosty sposób. Trzeba podawać konfigurację serwera proxy firmy/korporacji. 

    środa, 30 listopada 2016

    Liczymy przepływające dane.

    Jeśli nie jesteśmy połączeni stałym łączem a jeśli chodzi o transfer danych mamy jakieś ograniczenia dobrze jest wiedzieć jaką ilość danych już pobraliśmy i ile transferu nam jeszcze zostało. Szczególnie przydatne jest to użytkownikom modemów 3G/4G z abonamentem ograniczonym jakąś liczbą danych. U większości operatorów komórkowych jest to "paczka" od kilku do kilkudziesięciu gigabajtów danych w ramach abonamentu.  Doskonałym rozwiązaniem jest tu mały programik "NetWorx" firmy  "SoftPerfect". Niestety na stronach producenta udostępniane są jedyne ostatnie płatne wersje. Ostatnią darmową wersja 5.5.5 pobieramy stąd.


    Program możemy pobrać zarówno w wersji instalacyjnej jak i przenośnej (portable). 

    piątek, 25 listopada 2016

    Instalacja Android Jelly Bean 4.1.2 na Samsung Galaxy Ace 2

                   Generalnie post jest dla użytkowników telefonów Samsung Galaxy Ace II.
    Temat pewnie jest już dość stary i mnóstwo na ten temat było na forach Samsunga, jednak nigdzie nie mogłem znaleźć tak zupełnie przydatnych wiadomości. No to spróbujemy krótko ale treściwie omówić to tutaj.

                   Przede wszystkim jeśli chodzi o Samsunga Galaxy Ace II to był on fabrycznie sprzedawany z zainstalowanym nawet wtedy niezbyt nowym systemem Android 2.3 Gingerbread.


    W dzisiejszych realiach użytkowanie go było niesamowicie utrudnione. Mało która aplikacja ze "sklepu play" była programowo zgodna i dawała się instalować. Zachodziła potrzeba wymiany oprogramowania lub telefonu. No i tu właśnie firma Samsung miło nas zaskoczyła. Czy to pod wpływem opinii publicznej czy z jakiegoś innego powodu przystosowano do niego dedykowaną wersję androida o nazwie kodowej Jelly Bean 4.1.2

                   Sposób instalacji został opisany w materiale i jest bardzo prosty. 

    Potrzebujemy do tego program "Odin 3" w możliwie jak najnowszej wersji oraz samego systemu Jelly Bean 4.1.2. Samego systemu nie będę wskazywał bo jest on w wielu miejscach. Ja akurat system pobrałem z chomika. Oczywiście system jest darmowy i pobrać go można również z oficjalnych stron androida lub samsunga, ale oni zaraz żądają rejestracji, wypisywania swoich danych i umieszczenia cię jako jeszcze jeden frajerski email na którego w przyszłości można słać spam. W każdym razie pobrany plik powinien wyglądać mniej więcej tak "I9100XXMS1_I9100OXAMS1_I9100XXLS8_HOME.tar.md5".


    Przestawiamy telefon w fabryczny tryb przyjmowania danych. Aby to zrobić przyciskamy i trzymamy przyciśnięte jednocześnie trzy przyciski Volume Down + Home + Turn Off


    Po chwili pojawia się komunikat


    Puszczamy przyciski. Komunikat nakazuje nam wcisnąć jednorazowo Volume Up co natychmiast robimy. Po chwili pojawia się nam ikonka androida:


    i od tego momentu telefon jest w trybie przyjmowania danych bezpośrednio do ROM. 
    Podłączamy telefon przewodem do komputera. Obserwujemy interfejs programu Odin 3. Jeśli w wierszu ID:COM zapali się nam niebieskie okienko wraz z oznaczeniem portu będzie to znaczyło, że Program odnalazł kanał komunikacyjny z naszym telefonem i możemy zaczynać wgrywać oprogramowanie.


    Klikamy na "PDA". Otwiera się nam okno managera w którym musimy wybrać plik zawierający nowy system operacyjny, który pobraliśmy przed chwilą z internetu. 



    Wciskamy przycisk Start i czekamy aż system wgra się nam do telefonu. Na telefonie możemy obserwować wskaźnik postępu przesyłania danych. 


    Po załadowaniu się systemu telefon samoczynnie zresetuje się i będzie się uruchamiał już nowym systemem. Za pierwszym razem może to oczywiście potrwać znacznie dłużej niż zazwyczaj. Dobrze jest też jeśli będzie możliwość podłączenia się do jakiejś sieci WiFi. Telefon od razu będzie chciał się uaktualniać.

    Instalacja Audio recorder dla Linux Mint

        Audio recorder dla Linux Mint (przechwytywanie dźwięku z kompa). Programik audio-recorder https://linuxporady.pl/sposob-na-nagranie-dzwi...