sobota, 16 stycznia 2021

MX Linux - najlepszy system na stare słabe komputery.

 


Od jakiegoś czasu borykałem się z moim netbookiem Samsung N150 Plus.  Wszystkie instalowane na nim systemy były albo za ciężkie i nie mógł ich obsłużyć, albo były tak okrojone, że dla zwykłego zjadacza chleba korzystającego z internetu i piszącego od czasu do czasu jakiś dokument były po prostu niefunkcjonalne.
Wypróbowałem takich systemów całą masę. Od Windowsa XP, zainstalowanego na nim fabrycznie, przez Chrome OS po większość lekkich systemów linuksowych. Niestety, żaden nie był na tyle dobry aby móc normalnie używać mojego przestarzałego netboka. Czas działania aplikacji był tak długi, że nie było sensu w ogóle z nich korzystać. Oryginalnie zainstalowany Windows XP zwłaszcza kiedy skończyło się mu wsparcie był nie do użytku. Nowych „lekkich” systemów szukałem już bardziej z nudów niż z potrzeby. Laptopa właściwie skreśliłem.


Konfiguracja mojego netbooka wygląda następująco:
Procesor: Single Core Intel Atom N450, 1,6 GHz
RAM: 1,2 GB
HDD: 150 GB

To konfiguracja, była za słaba już w momencie sprzedaży tego laptopa. Procesory Atom i ta wartość pamięci operacyjnej były po prostu za słabe aby udźwignąć normalny system operacyjny.


Wszystko zmieniło się kiedy w styczniu tego roku pobrałem dystrybucję

MX Linux”!

Ta dystrybucja uczyniła mój komputerek użytecznym!!!

Oczywiście nie stał się demonem prędkości, ale jest możliwe normalne używanie go przy obsłudze, poczty, serwisów video, i obsłudze dokumentów.

Dystrybucja  oparta na najstabilniejszej wersji Debian Linux z lekkim środowiskiem graficznym Xfce. Zawiera w sobie oprogramowanie obsługujące sieciowe media jak i desktopowe oprogramowanie biurowe. Dystrybucja jak wszystkie Linuksy jest oczywiście darmowa. Manager aktualizacji na bieżąco zgłasza nam aktualizacje pakietów Debiana. Wokół dystrybucji zebrana jest silna społeczność pomagająca w jej rozwoju.


Na stare komputery polecam właśnie tą dystrybucję!

czwartek, 7 stycznia 2021

MX Linux pasek zadań z boku na dół.

Ostatnio zainstalowałem popularną i lekką dystrybucję MX Linux. Dystrybucja bazuje na Debianie i posiada środowisko graficzne Xfce. Pracuje nawet na naprawdę starych i niewydolnych maszynach, Potrzeba jej ok 1GB pamięci operacyjnej i byle jaki procesor. U mnie to ARM Atom 1.2 z 1 GB pamięci. Nic na tym nie chciało chodzić. Teraz sprzęt też nie jest demonem prędkości ale przynajmniej w sieci jako tako można go używać. Po instalacji systemu okazało się, że pasek zadań domyślnie jest po lewej stronie ekranu. To okropne i oczywiście trzeba to zmienić a robimy to tak:

1. Klikamy prawym klawiszem na pasek zadań. Z paska kontekstowego wybieramy Panel > Właściwości (Panel Preferences).

 

2. We właściwościach  panelu wybieramy położenie paska poziome (horizontal) oraz usuwamy zaznaczenie z checkboxa blokowania panelu.

 

3. Łapiemy myszą za wskazane miejsce i przeciągamy panel na dół.

4. Następnie blokujemy panel

 

5. W zakładce Items przesuwamy ikony poszczególnych aplikacji (zwłaszcza Whisker Menu - odpowiednik klawisza start) na lewą stronę zmieniając kolejność w zakładce.

6. No i pasek mamy przesunięty :-)

Instalacja Audio recorder dla Linux Mint

    Audio recorder dla Linux Mint (przechwytywanie dźwięku z kompa). Programik audio-recorder https://linuxporady.pl/sposob-na-nagranie-dzwi...